soğan yetiştirme tavsiyeleri imgSiz değerli müşterilerimize sadece ürettiğimiz tohumları sunmaktayız. Tohum alım satımı değil,tohum yetiştiriciliği yapan ÜRETİCİ FİRMAYIZ.

Tohum geleceğimizdir; bu bilinçle iki yıl gibi uzun bir süreç ve özveri isteyen tohum üretim aşamalarımız;


  1. Anaç soğan tohumlarımız ıslahçı kuruluşumuzdan alınır.Çeşitlerine göre üretime uygun bölgelerde ekimi yapılır.Analık olarak ekilecek baş soğanlarımız elde edilir.
  2. Üretim bölgesinden işletmemize gelen anaç soğanlarımız seleksiyondan geçirilip çeşit dışı olanlar ayıklanır ve bu bir yıllık süreç sonunda ekim aşamasına gelir.
  3. Çeşitlerin birbirini görmeyecek şekilde, en az 3000 metre uzaklıkta izolasyonu sağlanarak ekimi yapılır.Yetiştirme aşamasında Tarım il müdürlüğü tarafından tarla kontrolleri yapılır.
  4. İkinci yıl sonunda yetişen soğan tohumlarımız tamamen el emeği ile işçilerimiz tarafından hasadı yapılır.Gerekli kurutması yapılır.Daha sonra selektör ve gravite makinelerinden geçirilerek çimlenmesi zayıf cılız tohumlar elenir. Çimlenme gücü yüksek standartlara uygun tohumlarımız elde edilir.
  5. Laboratuvarımızda çimlenme,safiyet,enfeksiyon testlerinden geçirilerek kalite kontrolleri yapılır.
  6. Kontrolü yapılan tohumlar paketlenir.Yine Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma şubesi tarafından etiket, parti no ve miktarları kontrol edilir.Analiz raporları için numune ve şahitleri alınır. Devlet Tohum Tescil Sertifikasyon Merkezine analiz raporları düzenlenmek üzere gönderilir.
  7. Bu iki yıllık uzun süreç sonunda, çimlenme gücü yüksek tüm kontrolleri yapılmış tohumlarımız siz değerli üreticilerimize ulaştırılır.